Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowe zasady wydawania kart parkingowych

17 kwiecień 2015

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Zgorzelcu przypomina, że na mocy ustawy z dnia 23 października 2013r. o zmianie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2012 r., poz. 1137 ze zm.) z dniem 30 czerwca 2015 r. tracą ważność „stare” karty parkingowe (tj. wydane przed dniem 1 lipca 2014 r.).

 

Osoby, które są zainteresowane uzyskaniem nowej karty parkingowej i posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przed 1 lipca 2014 r. o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności o przyczynie niepełnosprawności 05-R, 10-N lub 04-O wraz z pozytywnym wskazaniem o obniżonej sprawności ruchowej (pkt 9 szczegółowych wskazań zawartych w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności) powinny wystąpić do przewodniczącego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie karty parkingowej (druk wniosku dostępny w siedzibie zespołu oraz na stronie internetowej www.powiatzgorzelcki.pl).

Pozostałe osoby, które mają orzeczenia wydane przed dniem 1 lipca 2014 r. i wydaną na ich podstawie „starą” kartę parkingową, jeżeli są zainteresowane uzyskaniem nowej karty parkingowej powinny złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (osoby powyżej 16 roku życia) lub niepełnosprawności (osoby poniżej 16 roku życia - druki wniosków dostępne w siedzibie zespołu oraz na stronie internetowej www.powiatzgorzelcki.pl) w celu ustalenia wskazania do karty parkingowej w brzmieniu obowiązującym po 1 lipca 2014 r.

Jednocześnie należy podkreślić, że zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw ograniczyła krąg osób, którym można ustalić przedmiotowe wskazanie i ustawodawca z góry określił, że osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności nie mają prawa do karty parkingowej, a w przypadku osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności warunkiem wstępnym do dokonania oceny, czy dana osoba spełnia ustawowe kryterium, jest posiadanie przez nią przyczyny niepełnosprawności określonej symbolem 05-R, 10-N bądź 04-O.

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Zgorzelcu informuje również, że z dniem 11 kwietnia 2015 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kar związanych z parkowaniem w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nimi za parkowanie bez uprawnień na miejscu dla osób z niepełnosprawnością grozi kara w wysokości 800 zł. Natomiast samo posługiwanie się karta parkingową przez osobę do tego nieuprawnioną zagrożone jest mandatem karnym w wysokości 300 zł.

Osoby zainteresowane szczegółowymi informacjami na temat procedury wydawania kart parkingowych oraz osób uprawnionych do ich otrzymania zapraszamy do siedziby Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Zgorzelcu (Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 8 – pokój nr 113).
Informacje udzielane są również telefonicznie – tel. 757750406.

źródło: PZON

Polecamy
Kalendarium
Kwiecień 2019
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Wyszukiwarka

Poznaj warunki życia i pracy w Unii Europejskiej

eures

WKU Bolesławiec


WKU w Bolesławcu

Gminy w powiecie
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknieMiasto i Gmina Bogatynia
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto i Gmina Pieńsk
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Sulików
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zawidów
  • HERG GMINY ZGORZELEC
    Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina i Miasto Węgliniec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Powiat zgorzelecki