70. Rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

17 kwiecień 2015

16 kwietnia 2015r., Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński wziął udział w uroczystych obchodach 70. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej.

Jak co roku, przed Pomnikiem Orła w Zgorzelcu złożono kwiaty i oddano hołd poległym żołnierzom, spoczywającym na Cmentarzu Żołnierzy Bohaterów II Armii Wojska Polskiego, którzy 70 lat temu – 16-17 kwietnia 1945 roku forsowali Nysę Łużycką. Licznie przybyłe na obchody delegacje, wśród których należy wymienić Kombatantów z pułkownikiem Edwardem Jakubowskim na czele, Ministra Spraw Zagranicznych Grzegorza Schetynę, Reprezentującego Izbę Wyższą Parlamentu Senatora Jana Michalskiego oraz Posłanki Zofię Czernow i Ewę Drozd upamiętniły ofiarę 3396 oficerów i żołnierzy uczestniczących w walkach o wyzwolenie zniewolonej ojczyzny.

W uroczystości uczestniczyli Kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, samorządów, duchowieństwa oraz uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. W trakcie obchodów najstarsi żołnierze uczestniczący w Forsowaniu Nysy przypomnieli jak wyglądała ta straszna w skutkach akcja zbrojna, podczas której zginęło kilka tysięcy żołnierzy.

Do wszystkich zgromadzonych na uroczystości zwrócił się Minister Grzegorz Schetyna, podkreślając jak wielkie zasługi dla historii naszej ojczyzny miało poświęcenie i ogromna walka żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

źródło: janmichalski.eu