„Kontrabasista” na Dzień Teatru

16 marzec 2017

Na całym świecie 27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Jak co roku obchodzić go będziemy także w Zgorzelcu. W przededniu święta, 26 marca, na deskach Miejskiego Domu Kultury obejrzeć będzie można spektakl pt. „Kontrabasista”, na podstawie tekstu Patricka Süskinda.

To gorzka, ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze. Ale nie tylko w orkiestrze, bo – jak się okazuje – również w życiu.

„Kontrabasista” to jednoaktowy monolog muzyka wypowiedziany w kierunku wyimaginowanego „per pana”, w którym to tytułowy kontrabasista streszcza swoje nieszczęśliwe życie. Za przyczynę swojego niepowodzenia obwinia kontrabas, który nie jest tylko zwyczajnym instrumentem, ale staje się towarzyszem samotności bohatera.

Między nim a kontrabasem zachodzi zależność, z jednej strony jest to „nieprzydatny mebel”, przyczyna całego zła i niepowodzenia w życiu muzyka, na którą został skazany, bo „nikt sam nie wybiera kontrabasu”, a z drugiej strony można zauważyć wielką pasję, z jaką poświęca się niedoceniony muzyk, grając na tym właśnie instrumencie.

W monodramie zobaczymy znakomitego Krzysztofa Rogacewicza. „Kontrabasitsa” został uznany za najlepszy spektakl zagraniczny na największym Festiwalu Teatralnym United SOLO 2016 w Nowym Jorku.

Spektakl „Kontrabasista”
26 marca, niedziela, godz. 18.00