Czy w Zawidowie powstanie Komisariat Policji? Pierwsze rozmowy za nami!

16 marzec 2017

W dniu dzisiejszym (16.03.) w Starostwie Powiatowym w Zgorzelcu odbyło się pierwsze robocze spotkanie poświęcone podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w gminach położonych na terenie powiatu. Rozmowy dotyczyły możliwości utworzenia w Zawidowie Komisariatu Policji, w miejsce obecnie funkcjonującego posterunku.

Na konieczność podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Sulików i Zawidów zwróciła uwagę Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, po przeprowadzonej wspólnie z Komendantem KPP Policji w Zgorzelcu analizie uwag, zgłoszonych przez mieszkańców gmin z terenu powiatu.
Większość takich uwag pochodziła od mieszkańcy Gminy Sulików oraz Zawidowa i właśnie temat konieczności poprawy sytuacji na tym terenie był głównym tematem dzisiejszej dyskusji.
Starosta Zgorzelecki wyszła z inicjatywą utworzenia w miejsce funkcjonującego posterunku w Zawidowie działającego całą dobę Komisariatu Policji, w którym zatrudnionych zostanie dwukrotnie większa liczba funkcjonariuszy aniżeli obecnie.
Pozwoli to na zwiększenie natężenia całodobowych patroli funkcjonariuszy głównie na terenie Gminy Sulików oraz miasta Zawidów a co za tym idzie szybszą reakcję służb w przypadku zgłoszeń dotyczących popełnianych tam przestępstw lub wykroczeń.
Przekształcenie posterunku w komisariat związane będzie jednak z gruntowną modernizacją budynku obecnego posterunku, a więc koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych. Już teraz jednak trwają rozmowy z władzami samorządowymi obu gmin dotyczące partycypowania w kosztach inwestycji przez samorządy docelowo objęte zasięgiem działania Komisariatu. Jak zapewnili jednak przedstawiciele Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego, na chwilę obecną mają już słowne zapewnienie burmistrza Zawidowa Roberta Łężnego o wsparciu pilotowanej przez powiat inwestycji.
W rozmowie wzięli udział Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Wicestarosta Mariusz Wieczorek, Komendant Komendy Powiatowej w Zgorzelcu podinsp. mgr inż. Jan Doroszczak, Skarbnik Powiatu Jolanta Mały, Sekretarz Powiatu Izabela Marcinkowska oraz Agnieszka Skonieczka - Dyrektor Wydziału Inwestycji i Drogownictwa.