Otwarcie oddziału ginekologicznego w SP ZOZ w Bogatyni

20 marzec 2017

17 marca br. w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Bogatyni odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego oddziału ginekologicznego. W tym tak niezwykle istotnym dla bogatyńskiej służby zdrowia wydarzeniu, oprócz gospodarza Miasta i Gminy Bogatynia i inicjatora inwestycji Andrzeja Grzmielewicza, udział wzięli również m.in. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hryniak, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak wraz z Wicestarostą Mariuszem Wieczorkiem, Prezes Zarządu PGE GiEK i jednocześnie radny powiatowy Sławomir Zawada, dyrektor dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu Andrzej Oćwieja, przedstawiciele służb mundurowych, kopalni i elektrowni Turów, bogatyńscy radni, kierownictwo miejskich spółek i instytucji działających na terenie Bogatyni, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy miasta.

- W ciągu ostatnich 4 lat z samorządu przeznaczonych zostało na szpital 22 mln zł. Chciałbym przede wszystkim podziękować tym wszystkim osobom, które mają swój wielki udział w tym, że kolejne etapy naszego gminnego szpitala są odnawiane i remontowane… O ten szpital wielokrotnie toczyła się „walka”, wielokrotnie były różne sytuacje ale chcę zwrócić uwagę na rzecz jedną – biskość elektrowni i kopalni Turów, tych dwóch wielkich zakładów pracy powoduje, że tu, a ziemi bogatyńskiej, ten szpital jest niezwykle potrzebny… Mogę dziś z czystym sumieniem powiedzieć, że tutaj w Bogatyni nikt nie jest odprawiony, zawsze znajdzie się czas dla każdego człowieka który tu do nas przyjdzie i zawsze zostanie poddany opiece, zawsze zostanie mu udzielona pomoc medyczna. Jako przedstawiciel samorządu deklaruję pomoc. My na pewno na ginekologii i położnictwie nie zakończymy. Mamy wspaniały projekt termomodernizacji budynku oraz wiele różnych rzeczy do zrobienia. I zostaną one przeprowadzone – podkreślał w swoim wystąpieniu burmistrz Andrzej Grzmielewicz.

Wojewoda Dolnosląski Paweł Hreniak przyznał, że bogatyński szpital jest bardzo dobrze przygotowany do służenia lokalnej społeczności.
- To jest szpital wyjątkowy. To jest jedyny szpital na Dolnym Śląsku, gdzie organem założycielskim jest gmina. Dlatego panu burmistrzowi chciałbym bardzo serdecznie podziękować za to, że nie ucieka od odpowiedzialności. Gmina inwestuje. Wiem, że na przestrzeni kilku ostatnich lat przeprowadzona została odnowa izby przyjęć, chirurgii, ginekologii, dziś położnictwo… Jesteśmy w przededniu reformy służby zdrowia. Ona w pewnym sensie już trwa. Od 1 października będą kolejne zmiany i jestem głęboko przekonany, że będzie ona dobrze służyła szpitalowi w Bogatyni ale przede wszystkim lokalnej społeczności i pacjentom – mówił Wojewoda Paweł Hreniak.

Słów uznania dla wysiłku związanego z utrzymaniem i rozwojem bogatyńskiego szpitala nie krył również prezes PGE GiEK Sławomir Zawada. Za odpowiedzialność i zrozumienie potrzeb lokalnej społeczności w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego podziękował radnym Rady Miasta i Gminy Bogatynia oraz burmistrzowi Andrzejowi Grzmielewiczowi. Wspomniał jednocześnie, że szpital świadczy usługi nie tylko dla lokalnej społeczności, lecz również pracowników kopalni i elektrowni wchodzących w skład grupy PGE.

- Rozmawialiśmy o państwa potrzebach i myślę, że w ramach działającej fundacji PGE będziemy w stanie wesprzeć szpital aparatem USG na potrzeby nowo otwartego oddziału – zadeklarował Prezes PGE GiEK Sławomir Zawada.

Zabierając głos, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak również pogratulowała otwarcia nowoczesnego oddziału w bogatyńskiej placówce, życząc całemu personelowi jak najwięcej zadowolonych pacjentek a lekarzom i pielęgniarkom spokojnej pracy i możliwości zapewnienia jak najlepszej opieki potrzebującym.

Po zakończeniu okolicznościowych wystąpień nastąpiło tradycyjne przecięcie wstęgi, poświęcenie przez szpitalnego księdza kapelana oraz wizytacja gruntownie wyremontowanych i przygotowanych na przyjęcie pierwszych pacjentek pomieszczeń oddziału.