Rocznicowe obchody Forsowania Nysy Łużyckiej w Zgorzelcu i Pieńsku

21 kwiecień 2017

19 kwietnia br. Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Wicestarosta Mariusz Wieczorek oraz powiatowi radni wzięli udział w uroczystości z okazji 72. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej, zorganizowanej przez gminę miejską Zgorzelec. Pod Pomnikiem Orła Piastowskiego zebrali się samorządowcy z terenu powiatu, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich i emeryckich, służb mundurowych i duchowieństwa, zgorzeleccy harcerze oraz mieszkańcy miasta - aby oddać hołd bohaterom krwawych zmagań z hitlerowskim najeźdźcą.

Hołd żołnierzom walczącym na naszym terenie u schyłku II wojny światowej oddano również 20 kwietnia przy pomniku Poległych za Ojczyznę przy Placu Wolności w Pieńsku. Powiat Zgorzelecki reprezentował Wicestarosta Mariusz Wieczorek, który w imieniu Starosty Zgorzeleckiego Urszuli Ciupak powiedział m.in.:

- …Minęły 72 lata od sforsowania Nysy. Operacja Łużycka jest jedną z najbardziej tragicznych kart w historii polskiego oręża. Składamy dzisiaj cześć wszystkim bohaterom: tym, którzy zginęli i tym, którzy przetrwali. Chylimy głowę przed tymi, którzy walczyli tu, na Górnych Łużycach i na wszystkich frontach II wojny światowej, gdzie polski żołnierz przelewał krew za ojczyznę. To dzięki Waszej odwadze i poświęceniu jesteśmy tu dziś razem i jesteśmy tym, kim jesteśmy: wolnymi i dumnymi Polakami…”.

Oprawę uroczystości w Zgorzelcu i Pieńsku stanowiły występy Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego Turów pod batutą Mariusza Sawickiego oraz obecność kompanii reprezentacyjnej 23. Śląskiego Pułku Artylerii pod dowództwem kpt. Grzegorza Kozika.
Po wystąpieniach okolicznościowych, wysłuchaniu Apelu Poległych, wspólnym odśpiewaniu Roty i salwie honorowej oddanej przez kompanię reprezentacyjną, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi heroiczne zmagania polskich żołnierzy forsujących Nysę Łużycką.