72. rocznica wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIII A

16 maj 2017

12 maja w Miejscu Pamięci Narodowej Stalag VIII A, Wicestarosta Mariusz Wieczorek wraz z Bogusławą Witkowską - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu, wzięli udział w uroczystości patriotycznej z okazji 72. rocznicy wyzwolenia obozu.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego, następnie głos zabrali zaproszeni goście. - Ofiary potrzebują pamięci. Dlatego jesteśmy tu dzisiaj, by dać jej świadectwo i oddać hołd ofiarom zbrodniczego systemu. By mówić głośno, że należy walczyć z przejawami rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii i nienawiści, które mogą doprowadzić do nowej tragedii – mówił Wicestarosta Mariusz Wieczorek, podkreślając konieczność budowania przyszłości, jednak w oparciu o historyczną prawdę.

Po zakończeniu okolicznościowych wystąpień, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów, oddając cześć ofiarom II wojny światowej które straciły życie w obozie jenieckim Stalag VIII A.
Zaproszeni goście udali się następnie do Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura na koncert muzyki klasycznej „Pamięci jeńców Stalagu VIII A”. W repertuarze znalazły się m.in. takie utwory, jak: S. Moniuszko – Aria Stefana z kurantem z opery „Straszny dwór”, J. Masseneta – Pieśń Osjana z opery „Werther”, P. Czajkowskiego – Aria Leńskiego z opery Oniegin, G. Verdiego – Aria Macduffa z opery Macbeth, czy F. Chopina – Nokturn cis-moll.

Poezję napisaną w stalagach recytował - pomiędzy prezentowanymi utworami muzycznymi - aktor Janusz Młyński.

Patronat honorowy nad obchodami współorganizowanymi przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska objęła m.in. Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak.