Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jakuby 2017

11 sierpień 2017

Świeto Starego Miasta odbędzie się 25 -27 sierpnia 2017 r. Jak co roku impreza obejmie swym zasięgiem zarówno Zgorzelec jak i Goerlitz. Ceremonia otwarcia Jakubów i Altstadtfest będzie miała miejsce na moście Staromiejskim 25 sierpnia o godz. 18.30


Będzie na wesoło. Będą warsztaty taneczne, będą Międzygalaktyczne Mistrzostwa w Rzucie Butem im. szewca Jakuba Boehme oraz spływ na byle czym Nysą Łużycką.
Jakuby to święto artystów ulicy. W tym roku zaprezentują się w Zgorzelcu m.in. teatr Klinika Lalek, Teatr Żywy, czy lwowski teatr Woskresinnia, który pokaże nad Nysą widowiskowy spektakl na motywach dramatu Czechowa „Wiśniowy sad”. Zaprezentuje się także  wiele, naprawdę wiele innych, znakomitych zespołów, artystów i… naukowców.

Szczęśliwym być…
Doktor Tomasz Mazur popularyzuje stoicyzm od 8 lat. Jest autorem wielu prac na temat jego antycznych twórców i ich recepty na godne i spokojne życie. Przybliża historię oraz formułuje wskazówki dla współczesnych praktyków stoicyzmu, organizuje warsztaty oraz happeningi. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na taki happening (26 sierpnia) w ramach Jakubów 2017. Tegoroczne spotkanie ze stoicyzmem zaczynamy już 25 sierpnia (piątek) kiermaszem książek T. Mazura.

Wykład prof. Miodońskiego
Zapraszamy sympatyków filozofii do wzięcia udziału w VIII Spotkaniu z Filozofią, organizowanym w ramach Jakubów. Wykład „Jacob Boehme z perspektywy czterech wieków. Znaczenie – odziaływanie – aktualność” wygłosi dr hab. prof. nadzw. Uniwersytetu Wrocławskiego Leon Miodoński. Dom Jakuba Boehme, 18 sierpnia (piątek), godz. 17. Spotkanie – zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu - odbędzie się pod patronatem Instytutu Filozofii UWr, którego prof. Miodoński jest pracownikiem i w którym kieruje Zakładem Filozofii Niemieckiej.

Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 r. na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Założyli go młodzi aktorzy z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy, lekko akademicki, istniejący na Ukrainie teatr i którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę.
Teatr Woskresinnia prezentował swoje spektakle na Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Białorusi, Rumunii, Węgrzech, Chorwacji, Rosji, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Turcji, Iranie, Korei, Tajwanie. Wszystkie spektakle mają własny charakter, są efektowne, ale nie efekciarskie i prezentują wysoki kunszt sztuki aktorskiej.

Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 r. na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 r. przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy.
Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy, Austria, Szkocja). W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów.

Uwaga będą utrudnienia w ruchu

W trakcie przygotowań do jarmarku „JAKUBY - ŚWIĘTO STAREGO MIASTA” oraz z powodu większego natężenia ruchu pieszych podczas trwania imprezy, w okresie od 25 do 27 sierpnia br. na ulicach:
• Daszyńskiego na odcinku za wjazdem na stację benzynową  do skrzyżowania z ul. Wrocławską,
• Wrocławskiej
• Struga i  Nowomiejskiej
• Scultetusa
będzie obowiązywał całkowity zakaz ruchu samochodowego.

Polecamy
Kalendarium
Lipiec 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Wyszukiwarka

Harmonogram Imprez Otwartych 2017 

Poznaj warunki życia i pracy w Unii Europejskiej

eures

WKU Bolesławiec


WKU w Bolesławcu

Gminy w powiecie
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknieMiasto i Gmina Bogatynia
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto i Gmina Pieńsk
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Sulików
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zawidów
  • HERG GMINY ZGORZELEC
    Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina i Miasto Węgliniec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Powiat zgorzelecki