Święto Grzybów w Węglińcu

12 wrzesień 2017

W dniach 9-10 września w Węglińcu odbyły się XXI Mistrzostwa Europy w zbieraniu grzybów. Imprezą towarzyszącą był festyn, na którym bawili się mieszkańcy Węglińca i nie tylko. Do zabawy przyłączyły się władze samorządowe Gminy Węgliniec oraz Wicestarosta Powiatu Zgorzeleckiego Mariusz Wieczorek.

Oficjalne otwarcie Święta Grzybów odbyło się w sobotę. Pokazy strażackie, wystawy Lasów Państwowych organizowane przez Nadleśnictwa Bolesławiec, Pieńsk, Ruszów, Świętoszów i Węgliniec, zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży oraz konkursy kulinarne trwały dwa dni. Smażone racuchy przez Wicestarostę Mariusza Wieczorka wraz z Paniami z Czerwonej Wody były…palce lizać!

Głównym konkursem było oczywiście zbieranie grzybów. Mistrzynią tu okazała się Pani Aniela Piekarz z Redlin (woj. Zachodniopomorskie) – 2,9 kg,. II miejsce zajął Pan Sławomir Pietkiewicz -2,8 kg z Pszczyny (woj. Śląskie) oraz III miejsce Paweł Głowacki z Wrocławia - 2,2 kg. Jak widać to nie mieszkańcy Gminy Węgliniec wiedli tu prym.

Nagrody dla najlepszych grzybiarzy wręczali Wicestarosta Mariusz Wieczorek, Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Stanisław Mikołajczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Błauciak. Jedną z nagród ufundowało Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu