Święto Chleba w Działoszynie

09 październik 2017

W ubiegły piątek (6 października), w Działoszynie odbyło się Święto Chleba. Organizatorem wydarzenia już po raz 12. było lokalne Koło Gospodyń Wiejskich. Ideą, jaka przyświeca temu wyjątkowemu dniu, jest przede wszystkim uszanowanie chleba i pracy rolników oraz piekarzy.

- Jest to podziękowanie za chleb codzienny i prośba, żeby nikomu go nie zabrakło. Dzisiaj ludzie bardzo rzadko zwracają uwagę na chleb. Szkoda, że już się troszeczkę odchodzi od tego wielkiego szacunku do niego – podkreślił ks. Ryszard Kulpa, proboszcz parafii pw. Św. Bartłomieja w Działoszynie.

Podczas uroczystości każdy mógł zapoznać się z bogatą tradycją piekarnictwa, a także z wypiekami lokalnych piekarni. Koło Gospodyń Wiejskich zadbało również o różnorodne dodatki do tychże wypieków.

- Jest to i święto, i wspaniała tradycja , która wszystkim nam pozawala docenić wartości chleba. Można żyć bez bardzo wielu rzeczy, ale nie bez chleba także inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Działoszynie jest bardzo wartościowa. Szczególnie chciałbym podziękować tutaj Pani Irenie Siemiernik, która od kilku ładnych lat, współpracując z różnymi piekarniami może pokazać różnorodne wypieki pochodzące z naszego regionu. Cieszę się, że to święto odbywa się na naszej ziemi – powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz.

W obchodach Święta Chleba udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa organizacji pozarządowych i stowarzyszeń oraz społeczność Działoszyna. Podczas uroczystości, powiat zgorzelecki reprezentował Radny Powiatu Zgorzeleckiego Mateusz Włos.