Pokonajmy nowotwory krwi!

14 listopad 2017

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bogatyni, w październiku 2017 roku uczestniczyło, w skierowanym do wszystkich uczniów oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, projekcie „KOMÓRKOMANIA”. Akcja ta to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.

Celem projektu było przeprowadzenie akcji edukacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnych dawców. Nasi wolontariusze rozwieszali plakaty, rozdawali ulotki informacyjne. Na terenie szkoły, oprócz gazetek na korytarzach zostały przeprowadzone lekcje dotyczące idei kampanii. Rodzice oraz wszyscy pracownicy szkoły zostali pisemnie poinformowani o akcji i możliwości świadomego zarejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego.

Finałem #KOMÓRKOMANII był szkolny dzień dawcy szpiku kostnego, który odbył się 25.10.2017r. Dzięki naszym staraniom 16 mieszkańców Bogatyni zarejestrowało się w bazie DKMS.

Organizując działania szkoła miała realny wpływ na poprawę sytuacji pacjentów zmagających się z nowotworami krwi na całym świecie. Była to też wspaniała przygoda, dzięki której mieliśmy wpływ na kształtowanie pożądanych prospołeczne postaw wśród młodzieży. Poprzez zaangażowanie wolontariuszy zostały,, otwarte drzwi’’ na podobne inicjatywy w przyszłości.

Autor: B.Lipowicz