Robocze spotkanie partnerów Południowo-Zachodniego Klastra Energii

14 listopad 2017

Wczoraj (13.11.) w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu, odbyło się robocze spotkanie partnerów Południowo-Zachodniego Klastra Energii. To jedno z największych przedsięwzięć realizowanych w naszym regionie na przestrzeni ostatnich lat, skupiające nie tylko 5 z 7 samorządów z terenu powiatu lecz również czołówkę największych pracodawców.

Spotkanie miało na celu omówienie struktury organizacyjnej Południowo-Zachodniego Klastra Energii, prezentację jego założeń, podjętych już działań oraz wskazanie źródeł finansowania przedsięwzięcia. Podpisanie stosownych pełnomocnictw dało podstawę prawną do realizacji zadań i celów Klastra, umożliwiając tym samym sięgnięcie po specjalne środki finansowe, pozwalające na realizację konkretnych już projektów.
Choć w spotkaniu uczestniczyli sygnatariusze porozumienia z 25 września 2017 roku o utworzeniu Południowo-Zachodniego Klastra Energii, nie jest on hermetycznie zamknięty na inne podmioty. Mówił o tym podczas spotkania Prezes PGE GiEK S.A. Sławomir Zawada:

- Na terenie powiatu zaobserwowaliśmy zainteresowanie Klastrem, więc oprócz członków-założycieli musieliśmy stworzyć mechanizm, który pozwoli na to, aby inne podmioty zainteresowane uczestnictwem w tym przedsięwzięciu mogły się do niego przyłączyć. I taki mechanizm właśnie dzisiaj został stworzony.

W poniedziałkowym, roboczym spotkaniu wzięli udział m.in.: Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Wicestarosta Mariusz Wieczorek, Prezes Zarządu PGE GiEK S.A. Sławomir Zawada wraz z Wiceprezesem Zarządu Stanisławem Żukiem, Wiceprezes Zarządu PGE Energia Odnawialna S.A. Arkadiusz Sekściński, Dyrektor Oddziału Elektrownia Turów PGE GiEK S.A. Piotr Frąszczak, Dyrektor Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Turów PGE GiEK S.A. Leszek Sondaj, Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda, Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Stanisław Mikołajczyk oraz przedstawiciele sektora prywatnego, biorący udział w tym przedsięwzięciu.