Listopadowe warsztaty muzyczne

05 grudzień 2017

Systematyczna praca ucznia podczas planowych lekcji z własnym nauczycielem- mistrzem to podstawa kształcenia muzycznego w zgorzeleckiej Szkole Muzycznej. Jednak nie ma nic bardziej inspirującego, jak bezpośrednie spotkanie z profesorem, doświadczonym muzykiem i specjalistą o największym autorytecie! Dlatego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu, w listopadzie odbyło się aż pięć różnych warsztatów i szkoleń .

14 listopada warsztaty fletowe pt. Rozwijanie techniki fletowej na przykładzie wybranych utworów dla uczniów i nauczycieli PSM poprowadził Seweryn Zapłatyński- utalentowany flecista Filharmonii Narodowej w Warszawie. Natomiast 15 listopada cała kadra pedagogiczna szkoliła się w temacie: Przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy w rodzinie. Wykład i warsztaty poprowadziła Małgorzata Szafirska.

17 listopada odbyły się warsztaty fortepianowe pt. Dynamiczne i kolorystyczne kształtowanie głosów dla uczniów i nauczycieli PSM, które poprowadziła wrocławska pianistka prof. Helena Furmanowicz- Kurzyńska. 20 listopada pilnie pracowali zgorzeleccy akordeoniści pod czujnym okiem dr. Rafała Łuca. Ten wrocławski muzyk poprowadził warsztaty akordeonowe pt. Rola prowadzenia miecha w kształtowaniu dźwięku. 23 listopada warsztaty z kształcenia słuchu dla uczniów szkoły I stopnia poprowadziła Małgorzata Stępień, doświadczony pedagog wrocławski.

Wszystkie warsztaty instrumentalne polegały na prowadzeniu indywidualnych lekcji otwartych, dostępnych dla uczniów, nauczycieli, a także zainteresowanych rodziców i innych obserwatorów. Zgromadziły najbardziej zaangażowanych uczniów PSM i dały im dużo wskazówek oraz motywacji do dalszej pracy.

Możliwość nauki od najlepszych, uznanych autorytetów danego instrumentu jest bardzo cenną formą kształcenia muzycznego w zgorzeleckiej Szkole Muzycznej.

Autor: D.Adaszewska