Nowe instrumenty w Zgorzeleckiej Szkole Muzycznej

04 styczeń 2018

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu zakupiła nowe instrumenty dla uczniów oraz profesjonalne nagłośnienie do Auli Szkolnej, gdzie często odbywają się koncerty dla mieszkańców naszego Miasta, Gminy i Powiatu. Projekt o łącznej wartości około 65 tysięcy złotych współfinansowany był przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (50 tysięcy złotych w ramach projektu Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego 2017 oraz ze środków własnych szkoły).

Zakupiono 2 akordeony firmy Pigini, 2 klarnety, 2 flety Yamaha i waltornię Thomann, które znacząco podwyższyły jakość nauczania, poprawiły komfort muzykowania uczniów, a także zwiększyły standard pracy nauczycielom- muzykom. Lepsze instrumenty oznaczają również piękniejsze brzmienie i wspaniałą muzykę podczas koncertów Szkoły Muzycznej, często organizowanych dla naszej lokalnej społeczności. Dzięki nowym instrumentom zwiększa się prestiż i jakość zgorzeleckiej szkoły muzycznej. Oby młodym muzykom dały wiele radości w codziennym ćwiczeniu i graniu, a w przyszłości zaowocowały wspaniałymi sukcesami!

Nowe, kompleksowe nagłośnienie Auli zaprojektowane zostało głównie z myślą o odbiorcach muzyki i naszych gościach. Mamy nadzieję, że poprawi ono jakość koncertów przez nas organizowanych. To jednak dopiero pierwszy etap modernizacji Auli Szkolnej. Liczymy na dalsze wsparcie finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdyż konieczna jest wymiana wyposażenia. W 2014 roku do Auli zakupiono nowy fortepian Yamaha, zaś w 2015 poddano gruntownemu remontowi fortepian marki Steinway.

Instrumentarium w Szkole Muzycznej jest podstawowym i najważniejszym elementem kształcenia muzycznego, niestety bardzo kosztownym. Powinno być na bieżąco uzupełniane i wymieniane, co często przekracza możliwości finansowe PSM. Podobnie, stworzenie komfortowej, kameralnej sali koncertowej- jest priorytetem, wymagającym dużych nakładów. Dlatego tak ważna jest możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych, które znacząco wspomagają rozwój jedynej w naszym powiecie państwowej szkoły artystycznej.

Autor: Dorota Adaszewska

Sierpień 2018