Spotkanie robocze w Starostwie Goerlitz

09 marzec 2018

Dzisiaj w biurze Starosty Powiatu Goerlitz Berndta Lange gościł Wicestarosta Mariusz Wieczorek na kolejnym już roboczym spotkaniu, którego tematyka obejmowała kwestie wspólne dla obu nadgranicznych powiatów.

Jedną z nich jest planowana budowa mostu w rejonie miejscowości Deschka. Wicestarosta Mariusz Wieczorek na pytanie Starosty Powiatu Goerlitz o stopień zaawansowania prac, zmierzających do realizacji tej niezwykle istotnej dla regionu inwestycji odpowiedział, że w chwili obecnej przeprowadzana jest analiza środowiskowa, niezbędna do rozpoczęcia procedury wykonawczej i już z początkiem kwietnia powołana zostanie Rada Techniczna. Niewykluczone, że całość prac związanych z pracami planistycznymi związanymi z budową mostu granicznego Pieńsk-Deschka zakończy się w roku 2019.
Kolejnym z tematów podniesiona podczas dyskusji była rozprzestrzeniająca się epidemia afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choć wirus jak do tej pory zaatakował dopiero wschodnie i środkowe tereny Polski a na naszym terenie nie odnotowano ani jednego przypadku zachorowania na tę niezwykle groźną dla zwierząt chorobę, podczas spotkania ustalono konieczność powołania wspólnego, polsko-czesko-niemieckiego zespołu, który na bieżąco będzie monitorował zagrożenie a w przypadku pojawienia się wirusa na naszym terenie, podejmie działania zmierzające do ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się choroby.
Wicestarosta Mariusz Wieczorek poruszył sprawę imigrantów rozlokowanych na terenie Powiatu Goerlitz. Jak stwierdził Starosta Lange, ich liczba systematycznie od kilku ostatnich miesięcy spada, podonie jak liczba zdarzeń kryminalnych z ich udziałem.
Obaj przedstawiciele władz przygranicznych powiatów omówili również przebieg aktualnie realizowanych, wspólnych transgranicznych projektów oraz szczegóły wspólnych działań zaplanowanych do realizacji już w niedalekiej przyszłości. Kolejne robocze spotkanie zaplanowano na drugą połowę maja i odbędzie się tym razem w Starostwie Powiatowym w Zgorzelcu.