„Czerwony kapturek bajka ,czy prawda”

16 maj 2018

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu i Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Węglińcu przeprowadził Powiatowe Konkursy Wiedzy o HIV/AIDS dla uczniów szkół średnich i klas gimnazjalnych w Powiecie Zgorzeleckim. Celem tych działań jest popularyzowanie wiedzy na temat zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS oraz zachęcenie do prowadzenia odpowiedzialnego trybu życia.

Do X Powiatowego Konkursu przystąpiły cztery szkoły ponadpodstawowe z powiatu zgorzeleckiego, które reprezentowali finaliści etapu szkolnego. W czasie, w którym Komisja Konkursowa sprawdzała testy czas naszym uczestnikom umilali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu pod kierownictwem pedagoga szkolnego Marzeny Dygas- Glapińskiej. Spektakl teatralny pt. Czerwony Kapturek pokazał codzienność i zagrożenia, jakie mogą spotkać każdego kto ma ryzykowne zachowania zdrowotne.

Zgodnie z cytatem Z. Nałkowskiej „ Życie łatwo jest zepsuć a naprawić trudno” przekazano informację, że nie koniecznie trzeba zachorować aby uświadomić sobie jak ważny jest zdrowy styl życia i odpowiedzialne wybory. Uczestnicy poznali skutki, do jakich może prowadzić nieostrożne zawieranie kontaktów i ryzykowne zachowania zdrowotne. Poziom Konkursów był wysoki dlatego szczególne gratulacje należą się dla laureatów : Julii Kiejzy z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu; Katarzyny Nowak, Kamili i Roksany Frąszczak z Liceum Ogólnokształcącego w Bogatyni.

Liderami profilaktyki w zakresie HIV/AIDS spośród szkól podstawowych jest niewątpliwie Szkoła Podstawowa w Węglińcu, która gościła uczniów wszystkich szkół podstawowych powiatu na XII Powiatowym Konkursie wiedzy o HIV/AIDS .Przedstawienie uczniów szkoły w spektaklu przeciw różnym formom przemocy podobało się i zrobiło pozytywne wrażenie na widowni.

Wyrazy podziwu dla wiedzy Aleksandry Majochy ze szkoły Podstawowej w Jerzmankach, Michała Lisickiego ze szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu i Julii Zielińskiej ze Szkoły Podstawowej w Zawidowie. Gratulacje i uznanie dla finalistów obu konkursów za zajęcie miejsc na podium z pewnością przełoży się na przyszłe wybory w życiu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu składa podziękowania wszystkim , którzy przyczynili się do organizacji Konkursów i ich prawidłowych przebiegów. Dziękuję pani Grażynie Wiatrowskiej, Katarzynie Szymczak, Dorocie Kołodzińskiej , Marzenie Dygas- Glapińskiej za współpracę a wszystkim opiekunom ,którzy przygotowywali uczniów życzę sukcesów w pracy.

Autor: G. Niedziela

Sierpień 2018