Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

12 lipiec 2018

Mszą Świętą w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu przez ukraińskie formacje zbrojne UON-UPA, rozpoczęła się wczorajsza (11.07.) uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat. Wówczas to członkowie organizacji zrzeszających ukraińskich nacjonalistów, SS Galizien oraz policji ukraińskiej, przy wsparciu  chłopów ukraińskich oraz kleru grekokatolickiego, opętani szatańską wizją kraju czystego etnicznie, dopuścili się nieludzkich, okrutnych zbrodni na swoich polskich sąsiadach, krewnych, a także własnych rodakach udzielających im pomocy.

 Po zakończeniu Mszy jej uczestnicy zebrali się pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa przy kościele pw. Św. Apostoła Piotra i Pawła w Trójcy, aby podczas uroczystości patriotycznej, poprowadzonej przez Janinę Słabicką, prezes stowarzyszenia „Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej, złożyć hołd niewinnym ofiarom rzezi wołyńskiej. Biorący udział w uroczystości członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Wicestarosta Mariusz Wieczorek, w swoim wystąpieniu m.in. przywołał wspomnienia Leontyny Kornatowskiej, nieżyjącej już mieszkanki naszego regionu, naocznego świadka tamtych wydarzeń:

-… Pamiętam, choć byłam małą dziewczynką. Mieszkaliśmy razem z rodzicami, rodzeństwem i wujostwem w miejscowości Równe. Po wiosce krążyły wieści, że przyjdą Ukraińcy i będą mordować, od sąsiadów - Ukraińców wiedzieliśmy. Uciekliśmy w las: rodzice, brat, siostra, kuzynostwo i wujostwo. Słyszeliśmy krzyki, strzały, płacz, jęki. W domu został jeden kuzyn, nie chciał uciec. Miał się schować, pilnować. Wróciliśmy, jak to się uspokoiło, jak Ukraińcy poszli. Tata kazał mi zostać w kryjówce, ale ja uciekłam i poszłam za nim. Znałam drogę.
Te obrazy towarzyszyć mi będą do końca. Nie było żywej duszy, tylko trupy i krew. Widziałam dzieciątko nabite na drewniany pal. Kuzyn leżał w korytarzu, bez oczu, bez nosa, bez uszu.

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem, uczestnicy uroczystości przeszli do sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Osadników Wojskowych aby  wysłuchać prelekcji „Przemilczana historia. Ludobójstwo ludności polskiej w latach 1939-1947 w południowo-wschodnich województwach II Rzeczypospolitej”, poprowadzonej przez Jerzego Rudnickiego - specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Wykładowi towarzyszyła wystawa kresowa, przedstawiające dawne polskie miejscowości na Wołyniu.

 

W związku z tym, iż szanujemy Państwa prawo do prywatności informujemy, że w przypadku braku akceptacji na publikację, na stronie www.powiatzgorzelecki.pl Państwa wizerunku w związku z uroczystościami/wydarzeniami, prosimy o kontakt z naszym Inspektorem Ochrony Danych, poprzez:
nr telefonu: 603 154 875
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
adres do korespondencji:
Inspektor Ochrony Danych
ul. Boh. II AWP 8a
59-900 Zgorzelec

Polecamy
Kalendarium
Kwiecień 2019
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Wyszukiwarka

Poznaj warunki życia i pracy w Unii Europejskiej

eures

WKU Bolesławiec


WKU w Bolesławcu

Gminy w powiecie
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknieMiasto i Gmina Bogatynia
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto i Gmina Pieńsk
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Sulików
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zawidów
  • HERG GMINY ZGORZELEC
    Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina i Miasto Węgliniec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Powiat zgorzelecki