„Nim wstał świt, oni już byli u Pana” - obchody 75 rocznicy Krwawej Niedzieli

12 lipiec 2018

Wczoraj w miejscowościach Węgliniec oraz Ruszów odbyły się uroczystości upamiętniające 75 rocznicę Krwawej Niedzieli. Zarząd Powiatu Zgorzeleckiego, w trakcie obchodów, reprezentował Wicestarosta Zgorzelecki Mariusz Wieczorek.

Dwa lata temu Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W latach 1943-1945, w atakach na ponad 4 tysiące miejscowości położonych na terenie województw: wołyńskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, poleskiego i lubelskiego zginęło blisko 200 tysięcy osób.

- Rzeź Wołyńska, która pochłonęła około 200 tysięcy ofiar była ludobójstwem, w najokrutniejszej, najbrutalniejszej postaci. To kolejna karta w naszej historii naznaczona krwią. Dziś, stoi przed nami wyzwanie i obowiązek, który jako Polacy musimy wypełnić godnie – pamięć o tych przerażających wydarzeniach i przekazywanie historii kolejnym pokoleniom, nawet z najokrutniejszymi jej szczegółami. Musimy dokonywać tego mądrze, by nie budować nieufności i niechęci między naszymi narodami. Wystrzegajmy się nienawiści, by już nigdy nie powtórzyły się wydarzenia sprzed 75 lat. Tylko wzajemnym zaufaniem, przyjaźnią i szacunkiem możemy budować wspólną przyszłość. – powiedział Wicestarosta Zgorzelecki Mariusz Wieczorek.

Uroczystości patriotyczne zakończyły się symbolicznym złożeniem wieńców oraz zapaleniem zniczy.

W związku z tym, iż szanujemy Państwa prawo do prywatności informujemy, że w przypadku braku akceptacji na publikację, na stronie www.powiatzgorzelecki.pl Państwa wizerunku w związku z uroczystościami/wydarzeniami, prosimy o kontakt z naszym Inspektorem Ochrony Danych, poprzez:
nr telefonu: 603 154 875
adres do korespondencji: