Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Zgorzelcu

07 wrzesień 2018

Wczoraj (6 września) na zaproszenie Starosty Zgorzeleckiego Urszuli Ciupak do Zgorzelca przybył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W uroczystości udział wzięli: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, samorządowcy z terenu Powiatu Zgorzeleckiego, przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, instytucji, duchowieństwa i organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół i harcerstwa oraz mieszkańcy powiatu.

Głowę państwa, przed Komendą Powiatową Policji w Zgorzelcu, entuzjastycznie przywitali mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego. Pierwsza, jako gospodarz, głos zabrała Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak:
- Witamy Pana serdecznie w tym niezwykłym zakątku Polski, jakim jest powiat zgorzelecki. Właśnie tu znajduje się styk granic Polski, Czech i Niemiec. To niepowtarzalne położenie sprawia, że do europejskich stolic takich jak Praga, Berlin, a nawet Bratysława i Wiedeń, mamy bliżej niż do Warszawy; cieszymy się więc tym bardziej, że Pan Prezydent, jako głowa naszego państwa, przybył do miejsca, gdzie to państwo się zaczyna (…) Wielu przyjechało tu za pracą, żeby budować przemysł wydobywczy i energetyczny w Turowie. Do dziś Kopalnia Węgla Brunatnego Turów i Elektrownia Turów są największymi pracodawcami w regionie i jednocześnie jednymi z filarów bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa w ramach PGE GiEK. I właśnie dlatego, że z powiatu zgorzeleckiego płynie dobra energia, dziękując za przyjęcie zaproszenia, życzymy Panu Prezydentowi dużo energii do dalszej pracy dla Polski. Wierzymy, że w służbie tej, będzie Pan miał w życzliwej pamięci powiat zgorzelecki, miejsce gdzie nasz wspólny dom – Polska, ma swój początek – powiedziała Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak.

Następnie głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent, w swoim wystąpieniu, podziękował mieszkańcom za przybycie, przytoczył historię samego miasta i regionu, a także opowiedział o swoich wcześniejszych wizytach w Zgorzelcu:
- Pierwszy raz byłem w Zgorzelcu w 2009 roku. Przyjechałem wtedy reprezentując Pana Prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego (…). Pamiętam, że miasto głęboko utkwiło mi w pamięci przez to miejsce specyficznego złączenia się (…). Potem dwukrotnie przyjechałem tutaj z żoną, powiedziałem: Agata słuchaj, muszę ci to miejsce pokazać. Okazało się, że zaraz obok kładki jest mały pensjonat, a obok pensjonatu malutka restauracja, w której można było zjeść śniadanie. Tak właśnie wyglądały moje spotkania ze Zgorzelcem. Ze Zgorzelcem, w którym tak mocno bije serce europejskiego zjednoczenia. Kiedy się jest tutaj, a pamięta się tamte czasy, kiedy była żelazna kurtyna – granica, to człowiek bardzo mocno docenia zmiany, do których udało się doprowadzić.

Prezydent poruszył także kwestię aktualnej sytuacji w państwie:
- To jest nasza Polska, to jest nasze państwo, które chcemy, żeby miało swoje miejsce w Europie, ale które chcemy żeby było równo i dobrze traktowane. Które chcemy, żeby było sprawiedliwe i które chcemy, żeby było postrzegane sprawiedliwie. A przede wszystkim, które chcemy żeby było szanowane tak jak ja chcę, żebyśmy w naszej ojczyźnie umieli się szanować. Oczywiście proszę państwa Polska cały czas potrzebuje zmian. Bo zmiany sa potrzebne. Ci, którzy kiedyś ciemiężyli, lepiej, żeby poszli na emeryturę. Chciałbym, żeby polski wymiar sprawiedliwości był sprawiedliwy dla wszystkich a nie tylko dla niektórych. Chciałbym, żeby państwo w końcu dostrzegało polską rodzinę. I w końcu to się dzieje, dzięki programowi 500+, dzięki programowi Dobry Start dla dzieci, które idą do szkoły ale również dzięki tym zmianom, które premier Mateusz Morawiecki zapowiadał nie tak dawno, w czasie konwencji, mówiący o tym, że potrzebne jest wsparcie dla Polski lokalnej. Proszę państwa, to jest tak niezwykle ważny element zrównoważonego rozwoju.

Po okolicznościowych przemówieniach, dla zaproszonych gości, wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego w Sulikowie, które specjalnie na tę okazję przygotowały taniec „Hiszpankę”. Spotkanie uświetniły występy Orkiestry Dętej KWB Turów oraz zespołów ludowych z terenenu Powiatu Zgorzeleckiego: Kapeli Pogranicze ze Studnisk Dolnych oraz Zespołu Podolanie z Czerwonej Wody. Przed odjazdem Prezydent wyszedł do mieszkańców by zamienić z nimi kilka zdań oraz zrobić wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

W związku z tym, iż szanujemy Państwa prawo do prywatności informujemy, że w przypadku braku akceptacji na publikację, na stronie www.powiatzgorzelecki.pl Państwa wizerunku w związku z uroczystościami/wydarzeniami, prosimy o kontakt z naszym Inspektorem Ochrony Danych, poprzez:
nr telefonu: 603 154 875
adres do korespondencji: