79. rocznica zsyłki na Sybir

11 luty 2019

Image6rocznica zsylki na sybirW niedzielę 10 lutego uroczystą mszą w kościele p.w. Św. Bonifacego upamiętniono 79. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków do syberyjskich łagrów, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono wówczas około 140 tys. obywateli polskich, głównie osadników wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei, a także właścicieli ziemskich wraz z rodzinami. W tym samym roku odbyły się jeszcze dwie zsyłki: 13-14 kwietnia oraz w czerwcu, a kolejna w czerwcu 1941 roku. Wywiezieni trafili do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi. W tej tragedii uczestniczyła liczna grupa mieszkańców Zgorzelca, skupiona w zgorzeleckim Kole Związku Sybiraków.

Jak co roku te dramatyczne wydarzenie zostały upamiętnione uroczystą mszą w kościele p.w. Św. Bonifacego, koncelebrowaną przez Dziekana Dekanatu Zgorzelec ks. Jana Kułynę oraz ks. proboszcza Macieja Wesołowskiego

Po zakończeniu nabożeństwa Starosta oraz Wicestarosta Zgorzelecki Artur Bieliński i Mirosław Fiedorowicz, złożyli kwiaty pod umieszczoną w przedsionku kościoła tablicą pamiątkową odsłoniętą w 53. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na Sybir.

W obchodach uczestniczyli Sybiracy, członkowie zgorzeleckiego oddziału związku, ich rodziny, mieszkańcy Zgorzelca oraz samorządowcy, a wśród nich: Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński, Przewodnicząca Rady Miasta Zgorzelec Katarzyna Murmyło, Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Urzędu Gminy Zgorzelec Barbara Mędrek-Rutowicz. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych Związku Sybiraków Koło w Zgorzelcu, Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu oraz Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach.

Image1rocznica zsylki na sybir Image2rocznica zsylki na sybir

Image8rocznica zsylki na sybir Image5rocznica zsylki na sybir