Obchody 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

09 maj 2019

Image32dzien zwyciestwa 2019W środę 8 maja, w Narodowym Dniu Zwycięstwa, pod pomnikiem Orła Piastowskiego na cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu odbyły się obchody 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Uroczystość uświetniły ceremoniał wojskowy sprawowany przez 23. Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca oraz oprawa muzyczna Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej PGE KWB Turów pod batutą Mariusza Sawickiego. Modlitwę w intencji wyzwolicieli Ojczyzny poprowadzili dziekan ks. Jan Kułyna oraz ks. parafii prawosławnej Marek Bonifatiuk.

- Wojna, która rozpoczęła się w 1939 roku, przetoczyła się przez cały świat. Gigantyczną daninę krwi zapłacił nasz naród. Zginął co piąty obywatel Rzeczpospolitej. Ci ludzie nie ginęli w trakcie działań wojennych, ale zostali wymordowani w obozach koncentracyjnych, byli rozstrzeliwani na ulicach polskich miast - mówił podczas wystąpienia Artur Bieliński, Starosta Zgorzelecki.

- To, co wydarzyło się w tamtych latach, było szaleństwem. Musimy być bardzo wyczuleni na to, żeby to szaleństwo się nie powtórzyło. Powinniśmy pamiętać, że nie jesteśmy od niego wolni, gdyż po 1945 roku wydawało nam się, że w Europie nic takiego już się nie wydarzy. Tymczasem 1200 km na południe od nas, tam, gdzie teraz jeździmy nad piękny Adriatyk, ludzie ludziom zgotowali podobny los. Dlatego musimy robić wszystko, żeby do takich sytuacji nigdy i nigdzie już nie dopuścić. Jako obywatele i jako państwo zobowiązani jesteśmy mieć odwagę przeciwstawiać się przemocy i zbrodniarzom w każdym momencie. Chwała żołnierzom zwycięskiej armii, chwała żołnierzom polskiej armii, pamięć ofiarom tego szaleństwa! - kontynuował Starosta Powiatu Zgorzeleckiego.

Obchody zakończyły się złożeniem przez delegacje wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Orła Piastowskiego.

Wśród przybyłych gości byli obecni przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich, jednostek samorządowych, radni Rady Powiatu Zgorzeleckiego, Rady Miasta Zgorzelec i Rady Gminy Zgorzelec, delegacje służb mundurowych, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy. W obchodach uczestniczył również burmistrz miasta Goerlitz – dr Michael Wieler.

Image6dzien zwyciestwa 2019 Image2dzien zwyciestwa 2019

Image9dzien zwyciestwa 2019 Image25dzien zwyciestwa 2019