Pracowite dwa miesiące młodzieżowych Firemek

12 czerwiec 2019

Image1firemki maj 2019Handel międzynarodowy, prace remontowe, spotkania z potencjalnymi klientami oraz uczestnictwo w Targach Firemek - minione dwa miesiące przyniosły kolejne efekty działań szkolnych miniprzedsiębiorstw, tworzonych przez uczniów szkół ponadpodstawowych w powiecie zgorzeleckim.

Młodzieżowe Firemki powstały w ramach projektu pn. „Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach”, który jest ukierunkowany na przedsiębiorczość jako kluczową kompetencję dla rynku pracy w Czechach i w Polsce.

W projekcie biorą udział uczniowie ZSZiL w Zgorzelcu, ZSP w Zgorzelcu oraz ZSZ w Bogatyni.

Kwiecień:

Firemka nr 52 „Diamonds” (ZSZiL w Zgorzelcu)
Miesiąc kwiecień dla uczniów/pracowników firemki był szczególnie atrakcyjnym okresem. Wartością okazała się praca przy aspektach formalnych, ale również lub przede wszystkim udział w targach. W czasie spotkania młodzież prezentowała proces produkcyjny przedsiębiorstwa. Wszystkie etapy produkcji od momentu tworzenia projektu, poprzez działanie urządzeń kończąc na gotowych wyrobach oferowanych klientowi. Wartością okazały się także rozmowy z przedstawicielami branży oraz potencjalnymi klientami. Uczniowie dostrzegli jak wiele odczuć towarzyszyło im w czasie prezentacji własnej firmy i postawienia jej w jak najlepszym świetle w celu sprzedaży produktów. Drugi obszar poświęcony był nauce określającą osobowość prawną i fizyczną oraz identyfikację podmiotów z I, II i III sektora, które mogą prowadzić działalność gospodarczą.

Firemka nr 54 „DecorFlor” (ZSP w Zgorzelcu)
Uczestnicy miniprzesiębiorstwa „DekorFlor“ analizowali karty pracy zdobywając przy tym informacje niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej tj. odpowiedniego zarządzania czasem, biegłości finansowej przedsiębiorcy, skupiając przy tym uwagę na cenę i podatki. Zapoznawali się z pojęciami przy ustalaniu kosztów i zapewnieniu dostatecznych dochodów państwa przez odprowadzanie podatków.

Firemka nr 55 „Kogucik BUD” (ZSP w Zgorzelcu)
3 kwietnia 2019 odbyło się spotkanie miniprzedsiębiorstwa „Kogucik-Bud” na którym omówiono dwie karty pracy. Przeanalizowano zawarte w niej materiały, a mianowicie: zwrócono uwagę w jaki sposób należy ustalić właściwą cenę za usługi oraz jakie podatki obowiązują przy świadczeniu usług. Przygotowano również ulotki reklamowe firemki na Targi Firemek w Lubaniu (2 Dzień mentorski)

Firemka nr 57 „My Hair” (ZSZ w Bogatyni)
- przygotowywali się do 2 Dnia Mentorskiego
- świadczyli usługi fryzjerskie z wykorzystaniem nowych środków fryzjerskich
- uczestniczyli w 2 Dniu Mentorskim w Lubaniu

Firemka nr 58 „Firma IT” (ZSZ w Bogatyni)
- przygotowywali się do 2 Dnia Mentorskiego
- uczniowie tworzyli projekty 3d i wydruki na zlecenie, a także opracowali stronę internetową
- uczestniczyli w 2 Dniu Mentorskim w Lubaniu

Maj:
Firemka nr 52 „Diamonds” (ZSZiL w Zgorzelcu)
Uczniowie pracowali nad handlem międzynarodowym i podstawowymi pojęciami typu cło, embargo oraz kontyngent. Wszyscy dostrzegli, iż wiedza prawna jest trudnym zagadnieniem jednak jej brak nie dajemożliwości prowadzenia firmy. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów, co w efekcie wprowadziło dobrą zabawę dla uczniów.

Firemka nr 54 „DecorFlor” (ZSP w Zgorzelcu)
Uczestnicy miniprzedsębiorstwa „DekorFlor“ analizowali karty pracy związane przede wszystkim z podstawowymi informacjami dotyczącymi handlu zagranicznego. Dyskutowali w jaki sposób produkować produkt ponosząc przy tym niższe koszty niż inny kraj np. w jaki sposób sprowadzać materiał z innego państwa? Co mógłbym zaoferować za granicą? Jakie przewagi będę miał w handlu z innym państwem, a co będzie dla mnie przeszkodą? Poza tym omawiali specyfikę i trudności handlu zagranicznego. Dyskusja objęła język, barierę prawną, eksport i import towarów oraz kursy walut. Uczestnicy projektu przygotowali także nowe miejsca do posadzenia roślin dzięki produktom zakupionym w ramach projektu.

Firemka nr 55 „Kogucik BUD” (ZSP w Zgorzelcu)
Na spotkaniu miniprzedsiębiorstwa „Kogucik-Bud” omówiono karty pracy. Przeanalizowano zawarte w nich materiały. Wykonano podstawowy remont pomieszczenia przy użyciu sprzętu i materiału zakupionego z projektu. Zagruntowano i pomalowano ściany oraz przygotowano podłoża pod dalszy remont.

Firemka nr 57 „My Hair” (ZSZ w Bogatyni)
- uczestniczyli w testach sprawdzających wiedzę o przedsiębiorczości
- świadczyli usługi fryzjerskie z wykorzystaniem nowych środków fryzjerskich

Firemka nr 58 „Firma IT” (ZSZ w Bogatyni)